„Шоле побара Белград да го признае независно Косово“

Претседателот на Новата демократска партија на Србија (Нова ДСС), Милош Јовановиќ денеска изјавил дека специјалниот советник на Стејт департментот Дерек Шоле за време на престојот во Србија „побарал од Белград експлицитно признавање на независно Косово“.

Јовановиќ смета дека тоа е неприфатливо и додава дека американскиот претставник рекол дека мора да се прифати француско-германскиот договор.

„Тоа е она што Шоле го рече во Приштина – дека се бара да се постигне договор за сеопфатна нормализација на односите, што во крајна линија подразбира взаемно признавање. Ова е услов за европска интеграција и да не го доведуваме повеќе во прашање. период, а секој нов договор што доаѓа од Запад оди во таа насока и за нас е неприфатлив“, изјавил Јовановиќ за агенцијата Танјуг.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *