Што се случува во телото кога не внесувате доволно витамин Ц?

Кога станува збор за одржување на здравјето, минералите играат важна улога. Нашата исхрана треба да биде урамнотежена и разновидна.

Витаминот Ц е една од најважните хранливи материи кои се клучни за здравото функционирање на нашето тело. Покрај тоа што е одговорен за правилно производство на колаген во телото, важен е и за развојот на коските, здравјето на крвните садови и заздравувањето на раните. Затоа, недостатокот на витамин Ц може да доведе до многу болести кои можат да предизвикаат дополнителни компликации.

Скорбут

Скорбутот е најпознатата болест поврзана со недостаток на витамин Ц. Се јавува поради голем недостаток на витамин Ц во исхраната, што доведува до модринки, крварење на непцата, слабост, замор, осип и друго.

Раните предупредувачки знаци може да вклучуваат необјаснет замор, намален апетит, раздразливост и болки во зглобовите. Ако не се лекува, може да предизвика и анемија, гингивитис, крварење на кожата итн.

Хипертироидизам

Хипертироидизам се однесува на состојба во која тироидната жлезда лачи вишок хормони. Витаминот Ц, заедно со другите витални хранливи материи, е важен за здравјето на вашата тироидна жлезда. Но, продолжениот недостаток на витамин Ц може да доведе до прекумерно лачење на хормони од тироидната жлезда, што доведува до хипертироидизам, предизвикувајќи симптоми како што се ненамерно губење на тежината, палпитации, зголемен апетит, нервоза, тремор, промени во менструалниот циклус кај жените и многу повеќе.

Анемија

Внесувањето на витамин Ц во вашата исхрана е многу важно. Меѓу другите придобивки, витаминот Ц помага во апсорпцијата на железото, кое е од витално значење за спречување на болести како што е анемија, што е резултат на намален број или квалитет на црвени крвни зрнца во вашето тело. Симптомите може да вклучуваат замор, бледило, отежнато дишење, вртоглавица, губење на тежината и многу повеќе.

Крварење на непцата

Кога станува збор за здравјето на забите, витаминот Ц е исклучително важен. Не само што ги зајакнува забите, туку ги штити и непцата, па затоа неговиот недостаток може да доведе до крварење на непцата.

Кожни болести

Витаминот Ц игра важна улога во одржувањето на здравјето на кожата. Има антиоксидантни својства и игра клучна улога во производството на колаген, протеин што го има во сврзните ткива како што се кожата, косата и зглобовите. Недостатокот на витамин Ц може да доведе до кожни лезии, чии рани симптоми се мало поткожно крварење.

Како да се лекува недостатокот на витамин Ц?

Вклучувањето храна богата со витамин Ц во вашата исхрана е најдобриот начин за лекување на проблеми со недостаток. Цитрусно овошје и зеленчук богати со витамин Ц треба да бидат дел од вашата редовна исхрана. Пушењето најдобро би било да се избегнува бидејќи студиите докажаа дека пушачите имаат намалено количество на витамин Ц во нивното тело. Може да се земат предвид и додатоците на витамин Ц, но треба да се консултирате со вашиот лекар пред да ги земете.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ