Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Земјотрес со интензитет од 6,6 степени според Рихтерова скала, со епицентар на длабочина од 60 километри под океанското дно, утрово го погоди северниот дел на Јапонија, а зградите се затресоа и во главниот град Токио.

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Надлежните соопштија дека не постои опасност од појава на цунами, а американската служба за следење на земјотреси потврди дека измерената јачина на потресот изнесувала 6,8 степени.

Супербрзите возови времено го прекинаа сообраќајот, а безбедноста на локалните железнички линии на долги релации се контролира долж пругата, но без доцнење во сообраќајот на редовните линии.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds