Силен земјотрес ја погоди Турција пред само неколку минути

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Турција пред неколку минути, јавува EМСЦ.

Земјотресот се случил во 10:38 часот по локално време, а епицентарот е регистриран во морето, на 192 километри од Измир, третиот по големина турски град.

#SONDAKİKA | Ege Denizi’nin Çanakkale Ayvacık açıklarında 5.0 büyüklüğündeki deprem İzmir, Balıkesir ve Çanakkale’de de şiddetli şekilde hissedildi.#izmir #SONDAKIKA #SonDakika #deprem #earthquake #çanakkale pic.twitter.com/FKiGbUjNxU

— York Markets TR (@YorkMarketsTR) January 10, 2023

Регистриран е на длабочина од 10 километри, а земјотресот е почувствуван низ целиот турски западен брег, во Истанбул, но и на некои грчки острови во Егејското Море.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *