Силен земјотрес регистриран на Камчатка

Земјотрес со интензитет од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во близина на источниот брег на Камчатка, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Епицентарот бил во заливот Авач, 44 километри јужно од Петропавловск-Камчатски, на длабочина од 100 километри.

Се уште нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *