Силен земјотрес регистриран во Индонезија

Силен земјотрес со интензитет од седум степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во море северно од индонезискиот остров Јава.

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Земјотресот беше на длабочина од 594 километри со епицентар на 96 километри од Тубан и 157 километри од Сурабаja, втор индонезиски град по бројот на жители

Земјотресот е почувствуван во голем дел од Јава, па се до островот Бали.

По земјотресот не беше издадено предупредување за цунами. (МИА)

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *