Силвио Берлускони примен во болница во Милано

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (86) е хоспитализиран во понеделникот вечерта во Милано.

Поранешниот премиер на Италија и функционер на партијата Форца Италија е примен во болницата Сан Рафаеле поради силни болки.

Берлускони беше подложен на тестови и прегледи и се очекува наскоро да биде пуштен дома. Тој претходно беше примен во болницата Сан Рафаеле во јануари 2022 година.

Берлускони беше италијанскиот премиер со најдолг стаж меѓу 1994 и 2011 година, а се зарази со коронавирусот во септември 2020 година и успеа да се опорави по проблематичен период на лекување.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *