Снежно невреме во Грција ги затвори училиштата и продавниците

Снежно невреме во Грција ги затвори училиштата и продавниците

Поради обилните снежни врнежи и големиот пад на температурата во Грција, училиштата и продавниците се затворени, сообраќајот во Атина е отежнат, а многу јавни служби и бизниси се префрлаат на работа од далечина.

Поради невремето Барбара, кое беснее низ земјата, сообраќајот е во прекин на некои централни автопати и на државниот пат што ја поврзува Атина со централна Грција, јавува Ројтерс.

Некои метро станици во близина на меѓународниот аеродром во Атина исто така беа затворени, а железничката линија за Солун во северна Грција беше суспендирана.

Спасувачките и противпожарните екипи евакуираа четири лица чии автомобили се заглавија во снегот во атинското предградие Аспропиргос, а властите ги повикаа граѓаните да избегнуваат патувања, јави државната телевизија ЕРТ, најавувајќи дека студеното време ќе трае до утре.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy