Судири во близина на џамијата во Ерусалим втора ноќ по ред

Израелските безбедносни сили втора ноќ по ред се судрија со Палестинците во близина на џамијата Ал Акса во Ерусалим. Конфликтот се случува за време на празничната сезона, претстојниот исламски Рамазан и еврејскиот празник Пасха.

Група млади Палестинци синоќа запалиле пиротехнички средства и фрлале камења кон израелската полиција додека се обидувале да се забарикадираат во Ал Акса, третото најсвето место на исламот во Ерусалим. Ал-Акса се наоѓа на висорамнината, која Евреите ја нарекуваат планината на храмот, најсветото место во јудаизмот.

Полицијата соопшти дека Палестинците се обиделе да ги спречат верниците да ја напуштат џамијата. Претходната ноќ во судирите на таа локација во стариот дел на Ерусалим беа повредени неколку лица. Од нив полицијата уапси околу 350.

Исламското екстремистичко движење Хамас, кое е на власт во Појасот Газа, истрела неколку ракети врз Израел. Израелската армија одговори со погодување на неколку цели во крајбрежната енклава. Муслиманите доаѓаат да се молат во Ал Акса за време на Рамазан, додека Евреите традиционално одат на аџилак во Ерусалим за Пасха. Светото место е под палестинска управа, додека Израел е одговорен за безбедноста. (МИА)

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *