„Светот треба сериозно да ја сфати заканата од Трета светска војна“ предупредува шефот на турската дипломатија по посетата на Москва, Кремљ доби порака од Ердоган

Министерот за надворешни работи Хакан Фидан предупреди на ризикот од Третата светска војна, во услови на ескалација на регионални кризи и закана од нуклеарна војна, нагласувајќи го дипломатскиот приоритет на Турција за обезбедување регионален и глобален мир.

Весникот „Дејли Сабах“ објави дека во синоќешното видео обраќање до медиумите, Фидан нагласил дека дипломатски приоритет на Турција е обезбедување на регионален и глобален мир.

„Мислам дека светот треба сериозно да го сфати ова сценарио, оваа закана“, рече Фидан во директен пренос доцна во понеделникот, на прашањето дали светот треба да очекува поголема војна, во услови на тековната војна меѓу Русија и Украина и израелските злосторства во Газа и неодамнешните напади врз Либан.

Високиот турски дипломат изјави дека Турција разговарала со сите актери поврзани со руско-украинската војна, покрај разговорите со претседателот Владимир Путин.

Фидан неодамна ја посети Москва и одржа средби со неколку руски претставници, меѓу кои и Путин.

Тој во директен пренос рече дека имал можност детално да разговара за пораките на претседателот Ердоган со неговиот руски колега, кој наскоро би можел да се сретне во Казахстан.

Тој продолжи да ја нагласува силната соработка на Турција и Русија за Сирија и билатералната трговија и енергетика и рече дека ја пренел позицијата на Анкара за војната со Украина, која, според него, може да биде скапа за регионот и светот, поради ризикот од прелевање и употребата на нуклеарно оружје.

„Им кажавме на нашите колеги дека мирот е фундаментален за прашањето за Украина и дека Русија треба да ја одреди својата позиција“, рече Фидан, додавајќи дека Путин на крајот објави список на неопходни чекори за Русија да ја заврши војната.

„Беше важно претседателот Путин да го изнесе тоа“, рече Фидан и додаде дека секогаш постои основа за преговарачкиот процес, за кој рече дека треба „да се помогне“, но посочи на претстојните избори во Европа и во САД, кои се залагаат ова прашање да се одложи.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ