Трамп: Ништо не е направено незаконски

„Нема случај“ напиша поранешниот американски претседател Доналд Трамп на својата социјална мрежа „Вистина“ (Truth Social) за демешното обвинение протво него во судот во Мехетен во Њујорк и додаде дека „ништо не е направено незаконски“.

Притоа во пораката на социјалната мрежа Трамп го обвини окружниот обвинител на Њујорк, Алвин Брег, дека го затворил градот и довел 38.000 њујоршки полицајци.

Трамп на враќање од Њујорк на за Флорида потврди дека вечерва ќе одржи говор на неговиот луксузен имот во Мар-а-Лаго.

„Сослушувањето беше шокантно за многумина бидејќи немаше изненадување, а со тоа и случај. Речиси секој правен експерт рече дека овде нема случај. Ништо не е направено незаконски!“, напиша Трамп.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *