Турција ја откажа планираната посета на шведскиот министер за одбрана

Турција ја откажа планираната посета на шведскиот министер за одбрана како одговор на дозволата на земјата да одржи антитурски протест.

Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар изјави дека планираната посета на неговиот шведски колега Пал Јонсон на 27 јануари нема да се одржи. Тој рече дека посетата повеќе нема „никакво значење или цел“, бидејќи Шведска продолжува да дозволува „одвратни“ демонстрации против Турција.

Турција, како земја-членка на НАТО, го одложува одобрувањето на барањето на Шведска за приклучување кон воената алијанса додека властите не ги разбијат групите кои Анкара ги смета за закани за безбедноста, а откажувањето на посетата е последниот потег на огорченост поради она што се разбира да биде неактивноста на Шведска.

Шведска се подготвува за неколку демонстрации овој викенд. Екстремно десничарски активист од Данска добил дозвола од полицијата да организира протест пред турската амбасада во Стокхолм каде има намера да го запали Куранот. Во исто време, протурски и прокурдски групи планираат демонстрации во главниот град на Шведска.

Турција вчера го повика шведскиот амбасадор да ги осуди протестите. Турција, САД и ЕУ ја сметаат ПКК за терористичка група.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

2 Comments

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *