ТУРЦИЈА ПОДГОТВУВА МОЌЕН БОРЕН ЅВЕР: ПРИСТИГНУВА ПРВИОТ НОСАЧ НА АВИОНИ, ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМИ 50 АВИОНИ (ВИДЕО)

Министерството за одбрана на Турција го претстави идејното решение на носачот на авиони, кој е во изградба, а се очекува до крајот на оваа година турската армија да има нова генерација борбени беспилотни летала „Барјактар ​​ТБ3“.

Носачот на авиони со име „TCG Anadolu“ ќе има должина од 285 метри, ширина 72, висина од десет метри, а ќе има поместување од дури 60.000 тони.

Носачот исто така ќе се напојува со комбинирана гасна турбина и гасна турбина (COGAG) за да обезбеди континуирана максимална брзина од 25 јазли.

Планирано е да го придвижуваат четири мотори. Има три писти, две за полетување и една за слетување. Од пистите, едната ќе има заоблен раб кон небото.

Овој систем за лансирање се користи на руски, кинески и индиски носачи на авиони. Тоа е поевтин систем кој не бара катапулт за полетување на авионот како на американската, француската и британската верзија на носачот.

Покрај тоа, благодарение на ова решение, пистата е пократка. Не само што турската морнарица е запознаена со овие гасни турбини, туку е познато и дека носачите на авиони на нуклеарен погон имаат долги и скапи процеси за одржување на нивните реактори.

Капацитет од 50 авиони Овој носач на авиони се очекува да има капацитет од 50 авиони. 20 од нив би биле лоцирани на палубата, а 30 во хангарот или трупот на садот.

Бродот ќе има за цел да извршува различни мисии со различни авиони. Турскиот носач на авиони е исто така инженерски подвиг на ДПО, со сета своја сложеност, и прв во дизајнот на носачот што се разгледува, пишува турскиот воен портал turdef.

Веста дека Турција гради носач на авиони, што е во склад со актуелната геостратешка ситуација во регионот (воени конфликти во Украина и на Блискиот Исток), првпат беше објавена во февруари годинава кога претседателот Реџеп Таип Ердоган посети бродоградилиште во Истанбул.

Се очекува Турција да стане првата муслиманска земја во светот која ќе поседува носач на авиони. Турската морнарица, со над 500 пловила, се смета за една од најсилните во Медитеранот.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ