Уапсен Албанецот кој пукал во српските момчиња, не се чувстувувал виновно

Албанските медиуми на Косово и Метохија објавија фотографија од уапсениот Албанец А.К. (33) осомничен дека околу 15.00 часот пукал во двајца Срби кај Штрпац.

Тој е уапсен на 20 километри од местото на престрелката, поточно во селото Превалац, на патот меѓу Призрен и Штрпце. Според неофицијални информации на Индексот, А.К. наводно е припадник на таканаречените косовски безбедносни сили. Осомничениот е однесен на распит во Урошевац.

Како што се наведува во соопштението, „по интензивна истражна работа, подрачната полиција Урошевац собрала информации на терен, го идентификувала и потоа го уапсила осомничениот А.К на возраст од 33 години“.

Осомничениот за нападот на две српски момчиња А.К., за албанските новинари изјави дека се чувствува невин во врска со случајот со кој е поврзан.

Индексонлајн го контактирал неколку минути пред да и се предаде на полицијата. Ја чекал полициската патрола во Превалац, кога пристигнала рекол само: Само што дојдоа, пишува Indexonline.

Осомничениот е под надзор на Урошевачката полиција, односно Подрачното одделение за истраги за други истражни дејствија, се наведува во соопштението.

Да потсетиме, двајца Срби Стефан С. (11) и Милош С. денеска се ранети додека оделе да земат бадникови гранчиња.

Децата оделе по бадникови гранчиња и пееле. Во еден момент пред нив застана приватен автомобил кој се движел од правец на Брезовица кон Урошевац. Кога ги видел, излегол од автомобилот, извадил пиштол и без двоумење пукал. Тој го ранил во рамото 11-годишното малолетно момче С.С., а во раката 21-годишниот Милош Стојановиќ, изјави директорот на Здравствениот дом во Штрпце на Косово и Метохија, д-р Саша Крстичиќ во изјава за Спутник.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *