Украина ги повика странските пилоти на Ф-16 да се борат против Русија

Министерот за одбрана на Украина Алексеј Резников ги повика странските пилоти и специјалисти да се приклучат на одбраната на Украина.

Резников го упати овој апел за време на заедничкиот брифинг за новинарите со неговиот дански колега Троелс Лунд Поулсен во прес-центарот во Одеса, пренесува украинската новинска агенција Униан.

– Овој повик е упатен до пилотите. Доколку има пилоти кои знаат да летаат со борбени авиони Ф-16 и се подготвени да учествуваат (во војната), ние сме подготвени да им ја отвориме вратата, рече Резников.

Засега, САД одбиваат да испорачаат борбени авиони Ф-16 на Украина. Американскиот претседател Џозеф Бајден за време на посетата на Киев изјави дека на Украина сè уште не и се потребни авиони бидејќи, како што истакна, САД во моментов им обезбедуваат на украинските вооружени сили и друго важно оружје.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин изрази уверување дека на Украинците на бојното поле во моментов им е потребна воздушна одбрана со долг дострел и оцени дека повеќенаменскиот борбен авион Ф-16 нема да и помогне на Украина во оваа фаза од војната.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *