Украина ќе ги бојкотира меѓународните натпреварувања со руски спортисти

Властите во Киев соопштија денеска дека на украинските спортисти нема да им биде дозволено да учествуваат во квалификациите за Олимписките игри 2024 во Париз доколку на нив мораат да се натпреваруваат против Руси.

Владината одлука е донесена по предлогот на украинскиот министер за спорт Вадим Хутсаит, кој, исто така, е претседател на Олимпискиот комитет на Украина.

„На седницата на Влада е донесена протоколарна одлука на предлог на колегата Хутсаит во квалификациските натпревари да учествуваме само доколку таму нема Руси“, изјави секретарот на Министерскиот совет, Олех Немчинов.

Меѓународниот олимписки комитет издаде во вторникот препорака за постепено враќање на меѓународните натпреварувања на руските и белоруските спортисти под неутрални обележја.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *