Украинците новата година ја чекаат без струја

Повеќе од 30 отсто од жителите на Киев останаа без струја поради вонредното исклучување, додека водоснабдувањето и греењето работат без промени, соопшти денеска градоначалникот на тој град Виталиј Кличко.

Тој изјави дека возовите не сообраќаат на црвената линија на киевското метро, ​​од станицата Академгородок до станицата Арсеналнаја, бидејќи се уште не е проверено дали на таа линија има остатоци од проектили.

Претходно денеска на Телеграм напиша дека во руските ракетни напади врз Киев загинало едно лице, а 11 се повредени и дека најмалку три жени се пренесени во болница, а меѓу повредените има и јапонска новинарка.

Кличко додаде дека цел на руските сили биле и областите Печерски и Холосивски, односно централниот и западниот дел на градот, објави Гардијан. (МИА)

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

69 Comments

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *