Украинскиот премиер сe надева дека неговата земја за две години ќе стане членка на ЕУ

Украинскиот премиер Денис Шмигал има двегодишен графикон за обезбедување на членството на неговата земја во ЕУ, што сигурно ќе доминира во дискусиите на овонеделниот историски самит ЕУ-Украина – првиот што ќе се одржи на украинска територија, објави Политико.

Според изданието, никој во ЕУ не мисли дека тоа е реално.

Еврокомесарите ќе отпатуваат за Киев подоцна оваа недела пред Самитот в петок со украинскиот претседател Володимир Зеленски и шефовите на Европската комисија и Советот.

Самиот Шмигал поставува тежок рок. „Имаме многу амбициозен план за влез во Европската Унија во следните две години“, изјави тој за Политико. „Значи, очекуваме дека оваа година, во 2023 година, веќе ќе можеме да ја одржиме оваа прелиминарна фаза од пристапните преговори“, рече тој.

Минатата година францускиот претседател Емануел Макрон рече дека може да поминат „децении“ пред Украина да се приклучи на ЕУ, потсетува Политико. Дури и лидерите на ЕУ, кои го поддржаа кандидатскиот статус на Украина на нивниот самит во јуни минатата година, во приватни разговори признаваат дека изгледите за реално приклучување на земјата всушност се со години далеку. На крајот на краиштата, земјите кандидати како Србија, Турција и Црна Гора чекаат многу години – од 1999 година во случајот со Анкара, потсетува Политико.

„Украина е загатка за ЕУ. Многумина тврдат дека Брисел има посебна одговорност кон Киев. На крајот на краиштата, гневот на Украинците беше поради одлуката на поранешниот претседател Виктор Јанукович, по налог на Русија, да се повлече од договорот за политичка и економска асоцијација со ЕУ, што го предизвика бунтот на Мајдан во 2014 година и го постави теренот за војна. Како што рече претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен: Украина е „единствената земја во која луѓето беа застрелани затоа што се завиткаа во европско знаме“, пишува Политико.

Блиските сојузници на Украина во ЕУ, како што се Полска и балтичките земји, силно го поддржуваат притисокот за членство на Киев, гледајќи го како демократија која се спротивставува на агресорот. Сепак, многумина од старата гарда на ЕУ се многу повнимателни, посочува Политико.  (МИА)

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *