Унгарскиот парламент го ратификуваше пристапот на Финска во НАТО

Унгарскиот парламент го ратификуваше пристапот на Финска во НАТО

Унгарскиот парламент, во кој доминира десничарската партија Фидес на премиерот Виктор Орбан, денеска го ратификуваше членството на Финска во НАТО по неколку месеци одложување.

Големо мнозинство од пратениците, 182 гласа „за“ наспроти шест гласа „против“, го одобрија пристапот на нордиската земја во воениот сојуз.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy