ВИДЕО: По 149 часа жив извлечен маж кој има епилепсија

Турските медиуми јавуваат за уште едно чудо на седмиот ден од потрагата по преживеани во Турција, по 149 часа под урнатините, извлечен е маж кој има епилепсија.

Мустафа (35) е спасен во Хатај откако 149 часа поминал под урнатините чекајќи помош.

Турските медиуми пишуваат дека Мустафа има епилепсија и дека прво му била укажана помош додека бил под урнатините.

Откако бил извлечен на безбедно, бил пренесен во болница.

Hatay’ın Antakya ilçesinde depremde yıkılan binanın enkazında kalan 35 yaşındaki Mustafa Sarıgül, 149. saatte kurtarıldı https://t.co/6H9UqXekzS pic.twitter.com/mn6AM0kBMx

— ANADOLU AJANSI (@anadoluajansi) February 12, 2023

Спасувачките тимови потоа прославиле спасување на уште еден живот гушкајќи се еден со друг.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *