ВИДЕО: По 260 часа спасено 12 годишно момче во Турција

Дванаесетгодишно момче беше спасено од урнатините на зграда во Хатај, 260 часа по разорните земјотреси што минатата недела ги погодија јужните провинции на Турција.

Екипите за пребарување и спасување под урнатините на зградата во населбата Екинци го извлекоа странскиот државјанин Осман Халебија.

Момчето било извлечено живо од урнатините по цели 260 часа, односно речиси единаесет дена по разорниот земјотрес.

Повреденото момче со возило на Брза помош било пренесено во болница, пишува „Анадолија“.

12-year-old boy rescued from rubble 260 hours after quakes hit Türkiye https://t.co/91cpq5OcAE pic.twitter.com/fBcWt9hIkt

— ANADOLU AGENCY (@anadoluagency) February 16, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *