ВИДЕО: Потоп во Дубаи, авиони „пливаат“ по пистите, реки низ улиците

Поплавен е аеродромот во Дубаи, па може да се забележат авиони како се движат по пистите претворени во реки.

Многу летови се прекинати.

Властите испратија цистерни на улиците и автопатите за да ја испумпаат водата.

Дождот е невообичаен во ОАЕ, но повремено се појавува за време на постудените зимски месеци.

Како што изјави читател за српски „Блиц“, во Дубаи се е во мирување, а многу луѓе се спречени да ги напуштат своите домови.

18 лица загинаа во поплавите во Оман.

Дожд врнеше и во Бахреин, Катар и Саудиска Арабија.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ