ВИДЕО: Турски Хатај низ слики, пред и по катастрофалниот земјотрес

Земјотресите, кои предизвикаа смрт на многу луѓе во Хатај, ги претворија зградите и куќите и работните места во околината на реката Аси и улицата Ататурк во урнатини.

Зградата, која ја изгради францускиот архитект Леон Бенжу на плоштадот познат како Köprübaşı во 1927 година и служеше како зграда на парламентот од 1938 година до приклучувањето на државата Хатај кон Турција на 29 јуни 1939 година, исто така беше уништена во катастрофата.

Како изгледаше Хатај пред катастрофалниот земјотрес, а како изгледа денес погледнете во видеото.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *