Вооружени напаѓачи киднапираа 30 лица од железничка станица во Нигерија

Вооружени лица киднапираа повеќе од 30 луѓе во напад на железничка станица во јужна Нигерија, соопштија денеска полицијата и локалните власти.

Киднапирањата се вообичаени во Нигерија, особено во северозападните и централните делови на најнаселената африканска земја.

Во март 2022 година, вооружени напаѓачи разнесоа дел од железничката пруга меѓу главниот град Абуџа и Кадуна на север. Потоа убија осум лица и киднапираа неколку десетици патници, кои беа пуштени во следните месеци за откуп.

Нападот на железничката станица се случи во саботата вечерта. Напаѓачите отвориле оган пред да ги киднапираат патниците кои го чекале возот.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *