Вучиќ: Ситуацијата во регионот е сериозна и се усложнува

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека ситуацијата во регионот е многу сериозна и се усложнува и дека „изборните игри во регионот во следниот период ќе значат дополнителни напади против Србија.

Вучиќ за ТВ Хепи истакна дека физичките напади врз Србите и српските деца се случуваат на Косово, но и во Босна и Херцеговина и други места во регионот и дека „ова значи дека треба да најдеме излез од оваа ситуација и да бидеме попаметни“.

– На Бадник нападнаа српски деца и за мене е интересно што никој – од ЕУЛЕКС, Американците, Германците, до канцеларијата на ОН во Косово – не кажа дека биле нападнати две српски момчиња, туку државјани на Косово, рече Вучиќ.

Вучиќ изјави дека во Сараево биле нападнати Срби, а се наведува дека „таблоидите на Вучиќ го политизираат случајот“ и никој не се осмели да каже дека биле нападнати само затоа што биле Срби. Тој посочи дека тоа е затоа што „сакаат Србија да биде понижена и на колена“.

Посочи дека „има матрица на лаги и тој е секогаш главна цел, бидејќи само слаба Србија им одговара“. Тој додаде дека тоа е случај и во Црна Гора и дека црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ и неговите соработници постојано го обвинуваат без причина.

– Мора да се обидеме да ги изградиме и да ги смириме односите и да се обидеме да ги подобриме овие односи во регионот и со Бошњаците и со Албанците, се надевам дека тоа е можно, но не сум голем оптимист, рече српскиот претседател.

Тој додаде дека веднаш по враќањето од економскиот форум во Давос ќе има средба со посредниците во дијалогот меѓу Белград и Приштина.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *