Зеленски им се заблагодари на САД за новата воена помош за Украина

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска им се заблагодари на САД за новиот пакет воена помош што Вашингтон го објави синоќа.

Новата помош од 2,5 милијарди долари вклучува и неколку стотици оклопни возила. Сепак, меѓу ветената воена опрема нема тенкови Абрамс.

Зеленски ја дефинираше новата помош како важна за борбата на Украина против агресорот.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *