Зградите на младиот изведувач Ончул едни од ретките што не се урнати во земјотресот , а се во епицентарот на земјотресот во Туркие (ВИДЕО)

Од Турција доаѓа неверојатната приказна за две згради кои сè уште стојат во Кахраманмараш, епицентарот на двата разорни земјотреси во Турција, и една продавница во еден од нив, која е останата недопрена.

Продавницата во Кахраманмарас стана тема број еден на социјалните мрежи откако Си-Ен-Ен Турк ја објави оваа неверојатна приказна.

Отидоа и други новинари сами да се уверат, а како што пренесува Хуриет, на таа улица каде што се наоѓа продавницата има многу разурнувања од земјотресот, додека таа стои недопрена.

„Како е тоа можно“, постојано прашуваа луѓето.

📌Kahramanmaraş’ta bir apartman ve altındaki züccaciye dükkanının depremlerde hasar görmemesi dikkat çekti. pic.twitter.com/88rldXbWtO

— 23 DERECE (@yirmiucderece) February 12, 2023

Продавницата „Ева Хоум“ се наоѓа на приземјето на зградата, беше затворена и се беше на свое место.

Објектот во кој се наоѓа дуќанот исто така стои исправено, додека истиот објект се наоѓа веднаш до него.

Турција со денови зборува за младиот изведувач Мехмет Акин Ончул (41), чии згради се меѓу ретките што не се урнати во земјотресот. Претседател е на компанијата, која ги изработувала овие блокови.

Ончул рече дека добил многу благодарници и честитки.

„Пред се, нашата болка е голема, наше сочувство до нашата нација. Се трудиме да ја работиме нашата работа во согласност со нашите проекти и законски прописи. Секогаш сме на работа со нашиот технички персонал. Придаваме важност на инспекциите и контролите на секоја фаза од нашата изградба. Бидејќи „Компанијата продолжува со нашите активности во Кахраманмарас. За среќа, немавме тешко оштетена зграда во земјотресот“, рече тој.

Тој рече дека неговите згради се пример како треба, но дека има и лоши примери. Многу луѓе го прашале како се урнале другите згради, а неговите останале недопрени.

„Изведувачите градат според законот. Како што објасни претседателот, 98 отсто од урнатите згради биле изградени според законите и прописите пред 1999 година. Освен тоа, ако зградата има пукнатина, дефинитивно ќе биде оштетена без разлика колку е силна. Работиме заедно со градежни инженери и архитекти. Ова е тимска работа“, рече младиот изведувач.

Џенгизан Кабул, сопственикот на продавницата, ја опиша сцената која го изненади утрото на земјотресот.

“Бев изненаден како сите. Ден по земјотресот отидов во продавница и бев шокиран. Се беше како што оставив. Ништо не беше скршено во магацинот. Продавницата беше затворена во неделата. Исто како што ја оставив во саботата вечерта, така ја најдов во вторник“, изјави сопственикот за Хуриет,пренесе Телеграф.рс.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *