Амбасада на САД: Нема мирно да гледаме како Додик го поттикнува новиот конфликт во Босна и Херцеговина

Сепаратистичката реторика на Милорад Додик и заканите за отцепување од Босна и Херцеговина претставуваат антидејтонска акција која е неодговорна, опасна и штетна за интеграцијата на БиХ во евроатлантските институции, соопшти на Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Босна и Херцеговина. по повод последните изјави на претседателот на Босна и Херцеговина. ентитетот Република Српска.

„Според Уставот на Босна и Херцеговина, ниту ентитетот, ниту која било друга пониска административна единица немаат право да се отцепат, а САД нема мирно да гледаат дали Милорад Додик работи на разгорување на нов конфликт во Босна и Херцеговина. Како што тоа го прават триесет години, САД ќе застанат да го заштитат територијалниот интегритет, суверенитет и мултиетничкиот карактер на Босна и Херцеговина“, се наведува.

Се додава дека „реториката и заканите на Милорад Додик се обид да се оттргне вниманието од вистинските проблеми со кои се соочуваат граѓаните на Република Српска: тековната кампања на властите за одземање на основните слободи, нерешавањето на проблемот со подемот цените на храната, сместувањето и транспортот и континуирани напори иднината да ја оптоварува Република Српска со хипотека преку неодговорно задолжување од страна на владата“.

Дополнително, американската амбасада го потсети Додик на Законот за одбрана од 2005 година, кој „ги обврзува државните органи да ги извршуваат активностите неопходни за пристапување на Босна и Херцеговина во НАТО алијансата“.

„Ова вклучува одржување на силно партнерство и соработка со НАТО. Милорад Додик нема овластување еднострано да го суспендира или менува овој или кој било друг закон“.

Претседавачот на Претседателството на БиХ, Жељка Цвијановиќ денеска изјави дека претставниците на Република Српска би можеле да го замрзнат учеството во органите на БиХ доколку „продолжи блокадата на спроведувањето на проектите делегирани на ниво на БиХ“, а Додик уште еднаш се залагаше странците да не учествуваат во одлучувањето, пренесува Танјуг.

На заедничката конференција со Додик во Бања Лука, Цвијановиќ изјави дека Министерството за надворешни работи на Босна и Херцеговина „сè уште ја заобиколува Република Српска и нејзиниот кабинет“.

Цвијановиќ рече дека се обидела да постигне договор, но безуспешно. Додик рече дека се обидуваат повторно да го воспостават стереотипот дека „за се е виновна Република Српска“ и додаде дека се уште се залага странците да не учествуваат во одлучувањето.

Додик рече дека Западот бара од Република Српска како „субјекти“ без прашање да ги следи одлуките на ЕУ и дека бара воведување санкции, додавајќи дека униполарниот свет, кој досега го водеа САД, се распаѓа.

Тој рече дека постои „опозициска структура во Република Српска која се обидува да избега од расколот и шири лажни вести“, а опозицијата никогаш не се изјаснила за „независноста на Република Српска“ и дека тие се најголемите противници. на тоа што се случува.

Додик: БиХ нема да влезе во НАТО
Додик рече дека американскиот амбасадор „само сака да им наштети на Србите“ и дека е „охрабрен да го стори тоа од Бошњаците кои работат во таа амбасада“.

Тој додаде дека треба да се поддржи иницијативата на Емануел Макрон, претседателот на Франција, ЕУ да стане автономна во однос на Америка и Кина и дека треба да престане да биде предмет на САД.

Тој повтори дека БиХ нема да влезе во НАТО и дека „Сараево може само да соработува со таа воена организација“.

Тој исто така изјави дека „ќе се обиде да ја убеди Цвијановиќ дека документите за соработка со НАТО повеќе не се усвојуваат и дека учеството на воени вежби со сите е суспендирано додека трае војната во Украина“.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *