Антивладините протести во Израел продолжуваат и покрај терористичките напади

Организаторите на масовните антивладини протести во Тел Авив денеска најавија дека ќе протестираат оваа сабота според планираното, и покрај терористичките напади и насилството во петокот во регионот.

Но, тие се согласија со барањето на полицијата по протестот да се одложи маршот низ градските улици.

Неколку стотици илјади луѓе протестираа против планот на владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху за реформи во правосудството секоја сабота 13 пати.

Протестите продолжија дури и кога владејачката коалиција, најдесничарската во историјата на Израел, го запре спроведувањето на планот на еден месец за да овозможи дијалог со опозицијата во нејзините напори да го ослабне правосудниот систем.

Полицијата, сепак, повика маршот да се одложи по двата смртоносни напади во петокот и во услови на високи тензии низ целата земја, по ракетниот оган од Либан и ракетниот оган од Појасот Газа, што ги поттикна израелските одмазднички воздушни напади врз Газа и гранатирање на јужен Либанец. територија.

Како што се наведува во соопштението на организаторите на протестот, тие во целост соработуваат со полицијата и главниот протест ќе се одржи на улицата Каплан во Тел Авив.

Дополнително, оценија дека Владата на Израел потфрла во сите области.

За време на вечерашниот протест ќе биде упатено сочувство со семејствата на жртвите од вооружениот напад на Западниот Брег во кој беа убиени две израелски сестри и синоќешното убиство на италијански турист во Тел Авив, што се случи кога возило влета во група луѓе на шеталиштето во Тел Авив.

Дополнително, ќе им биде изразена поддршка на безбедносните сили и жителите во конфликтната област.

EPA-EFE/HAITHAM IMAD

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *