Атина на нозе: Граѓаните гневни поради несреќата се судрија со полиијата (ВИДЕО)

Вечерва на улиците на Атина избувнаа нереди кога голем број граѓани гневни на владата излегоа на улиците.

Причина за гневот е што Владата ја приватизираше железничката компанија „Хеленик Треин“ која во моментов оперира со патнички и товарни возови.

Полицијата со солзавец се обиде да ги спречи луѓето на улиците.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис вечерва изјави дека сè укажува дека човечка грешка е причина за несреќата во која загинаа повеќе од 40 лица, но дека ќе биде формирана независна комисија од експерти која ќе истражи се.

– Штотуку се вратив од местото на трагедијата која засекогаш ќе остане во нашата колективна меморија. Десетици наши сограѓани Грци, главно млади луѓе, таму ги загубија животите во страшна железничка несреќа што не е запишана во историјата на нашата земја – рече Мицотакис во своето обраќање.

As a result of the negligence of the Greek state, the death of 36 people in the Train massacre last night was protested in Athens. Greek police repeatedly attacked the protesters with chemical gasses. #Τεμπη #Τεμπη_Τραγωδια #Λαρισα #τρενα #τραυματιες #Antireport #Greece pic.twitter.com/V5E62VIunC

— Partizan Yunanistan (@partizanGreece1) March 1, 2023

Тој потсети дека министерот за транспорт и инфраструктура Константинос Караманлис, преземајќи објективна политичка одговорност, веднаш поднесе оставка.

Како што е соопштено, во писмото од 7 февруари, грчкиот синдикат на железничари укажал на бројни проблеми во грчките железници. Во писмото наведуваат дека „додека не се преземат заштитни мерки на работните места и безбедно функционирање и сообраќај на возовите, нема крај на несреќите“.

Тогаш изјавија дека несреќите се секојдневна појава и дека не се преземаат суштински мерки за подобрување на инфраструктурата и работењето, дека не се врши ревизија на инволвираните агенции и дека не се бара одговорност.

– Како и претходните влади, така и сегашната има други приоритети, а не безбедното движење на граѓаните. Тие ја гледаат безбедноста како трошок. Министерството наоѓа пари за разни договори, но конечно да се доврши железничката инфраструктура и безбедни сообраќајни системи НЕ! – стои во тој допис.

Констатирано е и дека интервенциите се вршат селективно, а надлежните си си ги префрлаат одговорностите.

🚨Δείτε εδώ τι κάνουν τα μουνόπανα στο παιδί🚨

Εμείς θρηνούμε τους νεκρούς μας
και οι μπάτσοι προστατεύουν τα αφεντικά τους#Τεμπη_Τραγωδια #hellenic_train #τρενα #Λαρισα #τραινοσε #GreeceTrainAccident #antireport #συγκρουση_τρενων pic.twitter.com/SLEFEhv7Kt

— Αδιάκριτος (@adiakrit0s) March 1, 2023

– Виновни се поплавите, виновни се пожарите, виновен е снегот, виновни се другите, малку сме ние,… – беше констатирано тогаш.

Потоа побараа да се овозможи специјализација на персоналот, да се завршат инфраструктурните проекти за да се обезбеди безбедно работење, правилно да се одржуваат шините и да се поправат возовите, да се обезбеди лична заштитна опрема и да има техничар задолжен за безбедноста, како и лекар во секој комплекс.

The Greek people are on the streets for the massacre on the Athens-Thessaloniki Railway last night. #Τεμπη #Τεμπη_Τραγωδια #Λαρισα #τρενα #τραυματιες #Antireport #Greece #greecetrain pic.twitter.com/mCUFftMwa3

— Partizan Yunanistan (@partizanGreece1) March 1, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *