Македонија

Студен бран се движи кон нашата држава, од среда снег

Како што и претходно најавивме, на стабилното, суво и пријатно време преку ден му доаѓа крајот. Сончево ќе се задржи уште во текот на утрешниот ден, додека особено во претпладневните часови по одделни котлини ќе има појава на магла и на ниска облачност. Во вторник облачноста ќе се зголемува и во вечерните часови, како и […]Повеќе

Магазин

Несоницата кај децата доведува до низа проблеми

Експертите велат дека проблемот е во тоа што многу деца седат пред компјутер, гледаат телевизија, зборуваат на мобилен телефон или играат видео игри пред спиење. Бидејќи спиењето кај возрасните се повеќе се гледа како губење време, дури и малите деца веќе не спијат онолку колку што им е потребно за здрав ментален и физички развој. […]Повеќе

Свет

Северна Кореја тренира делфини за воени цели

Нови докази покажуваат дека Северна Кореја користи делфини за воени цели, како и САД и Русија. Северна Кореја е една од најзатворените земји во светот, но новите информации велат дека работи на обука на делфини за воени цели. Американскиот институт ИСНИ објави дека сателитските снимки покажуваат делфини кои пловат и пливаат многу близу до воените […]Повеќе

Балкан

Истанбул пред целосно затворање

Градоначалникот на Истанбул Екрем Имамоглу, кој и самиот го прележал коронавирусот, денеска изјави дека градот треба целосно да се затвори на две до три недели за да се сузбие ширењето на заразата, бидејќи повеќето од половина од случаите во Турција се регистрирани токму во Истанбул. Градоначалникот изјавил дека епидемијата во моментов е надвор од контрола […]Повеќе

Свет

Трагедија: Изгореа десет пациенти приклучени на респиратори

Во пожарот што избувна на одделот за интензивна нега во болница на северот на Романија, каде се лекуваат пациенти со коронавирус, загина десет лица, соопштија романските власти.Сите биле на респираторни машини. Портпарол на службата за итни случаи во регионот каде избувна пожарот изјави дека пожарот проголтал две простории во кои имало 16 пациенти пред да […]Повеќе

Свет

Вакцината на „Фајзер“ ќе стави крај на пандемијата- ќе треба

Научникот и милијардер кој стои зад вакцината за коронавирусот на Фајзер и Бионтек, Угур Сахин, тврди дека нивната вакцина ќе го „разбие“ вирусот и ќе стави крај на пандемијата. Извршниот директор на германската компанија Бионтек, Сахин, изјави дека ако се постави прашање дали може да се запре пандемијата со оваа вакцина, неговиот одговор е: „Да“. […]Повеќе

Македонија

Од утре задолжителна зимска опрема за возилата

Обврската за задолжителна зимска опрема стапува на сила на 15 ноември и важи до 15 март следната година. Под зимска опрема за моторни возила со најголема дозволена маса која не надминува 3.5t, се подразбира: зимски пневматици на сите тркала со минимална длабочина на шарите на слојот што гази од четири милиметри (4 mm) илипневматици со […]Повеќе

Магазин

Платите се високи, талентот се чува: Топ 10 земји во

Швајцарија е прогласена за најдобро место во светот за привлекување и грижа за квалификувани работници четврта година по ред. Земјата од Централна Европа ги остави Данска, Луксембург, Исланд и Шведска на светската листа за таленти на ИМД, објавена во четвртокот. Швајцарија е пофалена за нејзиниот висококвалитетен образовен систем и фокусот на талент, како и за […]Повеќе

Струга

Известување од кајакарскиот клуб Дрим

Почитувани Стружани,Ја користиме оваа прилика да ве известиме дека кајакарскиот клуб Дрим кој што датира од 1948год. нема врска со вчерашниот настан и дека просториите кои што ги поседува не се оштетени нити предмет на извршување. Се работи за новоформиран клуб со нашето старо име и се оградуваме од сите активности на било кој поединец.Повеќе

Магазин

Која е убавата Мирјана за која е напишана песната „Због

Хрватската музичка легенда, Крунослав Кичо Слабинац, пејач, гитарист, композитор и аранжер, почина денеска на 76-годишна возраст. Една од песните по која ќе го паметат генерации луѓе од поранешните југословенски простори е неговиот безвременски хит „Због једне дивне црне жене“. Песната е напишана во раните 70-ти години и секако е еден од неговите најголеми хитови, кој […]Повеќе

x