Блинкен: Амбасадорката Трејси го посети Гершкович во затвор, тој е во добро здравје

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека амбасадорката на земјата во Москва, Лин Трејси, го посетилa новинарот на Волстрит журнал, Еван Гершкович во затвор.

„Можам да известам, врз основа на она што го кажа амбасадорката Трејси, дека е во добро здравје, со оглед на околностите, изјави Блинкен во Јапонија по разговорите на Г7.

Тој додаде дека САД продолжуваат со напорите за негово итно ослободување.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *