Борел: Во година на војна и енергетска криза, ЕУ не попушти пред уцените на Путин

Борел: Во година на војна и енергетска криза, ЕУ не попушти пред уцените на Путин

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел во авторски текст на блогот на дипломатската служба на ЕУ рече дека во годината на војната во Украина, енергетската и климатската криза, и покрај зависноста од увозот на руски фосилни горива, Унијата не „попушти пред уцените на Путин“.

-Успеавме да ја пополниме празнината и да ги финализираме важните реформи за да ја забрзаме нашата енергетска транзиција и тоа ќе има значително геополитичко влијание, рече Борел.

Според него, освен во самата Украина, војната предизвика сериозна енергетска криза во Европа и поради начинот на кој Русија ја користи енергијата,пренесе Танјуг.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy