ДВЕ МОМЧИЊА СПАСЕНИ ПО 261 ЧАС ПОД УРНАТИНИТЕ – на спасувачот му ја бакнуваше раката, а потоа не се надеваше на одговорот кој го доби од блискиот роднина (ВИДЕО)

Додека спасувачите ги пребаруваа урнатините на болницата во Одабаси, провинцијата Хатај, тимовите открија дека две лица се уште се живи.

Тие беа спасени 261 час по разорниот земјотрес што ја погоди Турција.

Екипите стигнаа до Мустафа Авџи и Мехмет Али Сакироглу, кои беа затрупани под урнатините на болницата, јавуваат турските медиуми.

Hatay’da enkaz altından 261’inci saatte, bu gece kurtarılan Mustafa, tıbbi müdahalenin ardından ilk olarak, telefon numarasını hatırladığı bir yakınını aradı. Kardeşimiz Mustafa’yı bu kadar iyi görmekten çok mutluyuz. pic.twitter.com/t0jrmH0M6r

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) February 16, 2023

Борејќи се со времето, спасувачите стигнале до двајцата по 261 час и ги спасувале еден по друг.

Авџи по телефон разговарал со свој близок роднина на кој му кажал дека е жив, а на видеото се гледа како тој ја бакнува раката на спасувачот кој му го овозможил телефонскиот повик.

Дали Назли излезе од под рушевините, прашува Авџи на видеото, а потоа доби одговор на кој не се надеваше.

„Сите се добро“, му одговори роднината, двете момчиња се пренесени на лекување во болница.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *