ФОТО: Лажни фотографии од апсење на Трамп се шират на социјалните мрежи

Социјалните мрежи ги преплавија лажни фотографии од наводно апсење на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, пренесува Тајмс.

Making pictures of Trump getting arrested while waiting for Trump’s arrest. pic.twitter.com/4D2QQfUpLZ

— Eliot Higgins (@EliotHiggins) March 20, 2023

На истите се гледа како Трамп се бори со полицајци и бега од нив, како Меланија Трамп и Доналд Трамп Помладиот викаат во знак на протест поради апсењето.

pic.twitter.com/p2sxKzzIRv

— Eliot Higgins (@EliotHiggins) March 20, 2023

Елиот Хигинс, основачот на истражувачката група Белингкет, ги објави на Твитер оригиналните лажни фотографии, кои се креирани со помош на вештачка интелигенција.

Making pictures of Trump getting arrested while waiting for Trump’s arrest. pic.twitter.com/4D2QQfUpLZ

— Eliot Higgins (@EliotHiggins) March 20, 2023

Фотографиите се постирани пред можното обвинение на Трамп оваа недела поради фалсификување деловни записи во врска со наводни исплати на пари на поранешната порно глумица Сторми Дениелс за време на неговата кампања во 2016 година.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *