ФОТО: Расте бројот на загинати во нападот во Ерусалим, повредените во критична состојба

Осум лица загинаа, а 10 се повредени во пукање во синагога во Ерусалим, соопшти денеска израелското Министерство за надворешни работи.

Маген Дејвид Адом од израелската служба за спасување соопшти дека стрелецот бил неутрализиран на местото на настанот и дека некои од повредените се во критична состојба.

Израелската полиција го опиша како „терористички напад“ и рече дека се случил во синагога во Неве Јаков, која Израелците ја сметаат за соседство во Ерусалим, додека Палестинците и поголемиот дел од меѓународната заедница сметаат дека е окупирана земја.

Палестински групи го поздравија нападот, но не презедоа одговорност.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *