Француска министерка позираше за „Плејбој“, реакциите се бурни

Француската министерка Марлен Скиапа се најде во центарот на скандал, а ја напаѓаат дури и членови на сопствената партија.

Четириесетгодишната Скиапа, долгогодишна активистка за правата на жените, позираше за насловната страница на „Плејбој“ и даде интервју на 12 страници за положбата на жената и ЛГБТ заедницата во Франција. Сцијапа во моментов е министер за социјална економија, а претходно ја извршуваше должноста прв државен секретар за родова еднаквост. Се бори против семејното насилство и родовите напади, како и злоставувањето.

Иако Скиапа беше облечена на насловната страница на „Плејбој“, таа беше мета на критики од премиерката Елизабет Борн, а беше критикувана и од членовите на нејзината партија „La republique en marche“.

Борн ја критикуваше Скиапа, велејќи дека појавувањето во ова списание „воопшто не е соодветно, особено во овој момент“. Франција веќе некое време е во политичка и социјална криза, по одлуката на претседателот Емануел Макрон да го промени законот за пензионирање.

France’s moronic government strikes again:

Marlène Schiappa, 🇫🇷 Secretary of State to the Prime Minister, in charge of the Social and Solidarity Economy and Associative Life, poses on the front page of Playboy. pic.twitter.com/Jdp5CVag2y

— Daniel Foubert 🇵🇱 (@d_foubert) April 2, 2023

Макрон во екот на скандалот околу насловната страница на Скиапа на „Плејбој“ даде интервју за познатото детско списание во Франција „Пиф Гаџет“.

„Во земја каде што претседателот се рекламира во „Пиф“, а министерката во „Плејбој“, проблемот е наводно опозицијата. Франција забега“, напиша на Твитер францускиот политичар Жан-Лук Меланшон, кој на претседателските избори во 2022 година го освои третото место.

Скиапа им одговори на критичарите на Твитер.

„Одбраната на правото на жените да имаат контрола над своето тело се одвива секогаш и секаде. Во Франција жените се слободни, со должна почит кон критичарите и лицемерите“, напиша таа.

Скиапа ја брани францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен, кој во интервју за телевизијата „CNews“ изјави дека е „жена со силен карактер“.

„Марлен е храбра политичарка која има карактер и свој стил. Можеби тоа не е мој стил, но јас го почитувам“, рече тој.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *