ИЗРАЕЛ СЕ РАЗГОРУВА, УБИЕНИ ДВЕ МЛАДИ СЕСТРИ: Нетанјаху нареди мобилизација

Тензиите меѓу Израел и Палестинците се зголемија откако еден италијански турист загина, а пет лица беа повредени во сообраќајна несреќа во Тел Авив синоќа, неколку часа откако две Израелки беа убиени во престрелка на окупираниот Западен Брег.

Израелската полиција изврши серија рации на џамијата Ал Акса во Ерусалим оваа недела, што предизвика судири со Палестинците и десетици проектили истрелани кон Израел. Тензиите се заканија да ескалираат во поширок конфликт кога Израел одговори на ракетниот оган врз цели поврзани со исламистичката група Хамас во Газа и јужен Либан. Сепак, борбите беа прекинати во петокот.

Сепак, двата напади врз Израелците и туристите нагласија колку ситуацијата останува нестабилна по последователните ноќи на судири кои предизвикаа тревога низ целиот свет и повици за смиреност.

Во последниот напад, автомобил удрил во група луѓе на улица во близина на популарна велосипедска и пешачка патека на шеталиштето во Тел Авив. Возачот бил застрелан од случаен минувач кога се обидел да го извади пиштолот, соопшти полицијата. Израелски безбедносен извор го идентификуваше напаѓачот како арапски државјанин на Израел од градот Кафр Касем.

Снимката на Ројтерс направена веднаш по инцидентот покажува превртен бел автомобил во парк. Полицијата ја опколи областа која беше преполна со итните служби.

Службата за итни случаи на Маген Дејвид Адом соопшти дека сите жртви се странски туристи. Италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани потврди дека еден Италијанец е убиен, а меѓу ранетите може да има и други Италијанци.

Убиени две сестри

Претходно во петокот, две израелски сестри на возраст од 20 и 16 години, со двојно британско државјанство, беа убиени, а нивната мајка беше ранета во вооружен напад врз нивниот автомобил во близина на еврејската населба Хамра во долината Јордан.

„Нашите непријатели повторно не ставаат на тест“, рече премиерот Бенјамин Нетанјаху по посетата на местото на нападот заедно со министерот за одбрана Јоав Галант.

Додека војниците го бараа напаѓачот, Нетанјаху нареди мобилизација на резервите на граничната полиција и дополнителни воени сили за да се спротивстават на бранот напади.

ФОТО: EPA-EFE/ABIR SULTAN

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *