Кина: МКС треба да избегнува „двојни стандарди“ по налогот за Путин

Кинеските власти го повикаа Меѓународниот кривичен суд да ги избегне, како што нагласија, „двојните стандарди“ и да го почитува имунитетот на шефовите на држави.

Трибуналот издаде налог за апсење на рускиот лидер Владимир Путин под обвинение за воени злосторства.

-Судот треба да „задржи објективен и непристрасен став“ и „да го почитува имунитетот на шефовите на држави од јурисдикција според меѓународното право“, рече портпаролот на Министерството за надворешни работи Ванг Венбин на редовниот брифинг.

Тој повика МКС да „избегне политизација и двојни стандарди“.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *