Координатор на ОН: Бројот на загинати во земјотресот веројатно ќе биде двојно поголем

Координатор на ОН: Бројот на загинати во земјотресот веројатно ќе биде двојно поголем

Бројот на жртвите од земјотресите во Турција и Сирија веројатно ќе се биде „двојно поголем“, изјави координаторот за вонредни состојби на ОН.

Говорејќи за Скај њуз во Адана, Мартин Грифитс истакнал дека очекува уште десетици илјади смртни случаи, пишува Гардијан.

Најмалку 25.400 луѓе се потврдени загинати во земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што во понеделникот ја погоди јужна Турција и северна Сирија, со повеќе последователни потреси.

-Мислам дека е тешко да се процени точно колку треба да поминеме под урнатините, но сигурен сум дека бројот на жртви ќе се удвои,  рече Грифитс.

Тој вели дека периодот од 72 часа по катастрофата обично бил „златен период“ за спасување, кој во меѓувреме истекол, но дека преживеани сè уште се извлекуваат од урнатините.

-Мора да биде неверојатно тешко да се одлучи кога да се запре оваа фаза на спасување, рече тој.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy