Лајчак: Сметам на поддршката на Финска за дијалогот меѓу Белград и Приштина

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина денеска по средбата со министерот за внатрешни работи на Финска, Пек Хависта, ги пофали напорите на Хелсинки во контекст на нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина.

Лајчак на Твитер објави заедничка фотографија со Хависта и порача дека и во иднина смета на поддршката на Финска за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина.

– Финска има историја на нормализирање на односите меѓу Косово и Србија и е многу заинтересирана за унапредување на напорите на Европската унија. Секогаш е задоволство да се разговара за актуелната ситуација со министерот за надворешни работи на Финска, Хависта. Сметам на континуираните иницијативи на Финска за поддршка на дијалогот, напиша Лајчак на Твитер.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *