Летна храна што ќе ви помогне да ја победите жештината

Летото само што започна, но веќе ги покажува своите вистински бои. Најважното нешто што треба да направите е да останете хидрирани.

Кога преовладува екстремна топлина, важно е да се консумира вода и храна што ја содржи.

Затоа, овошјето како лубеницата и зеленчукот како краставиците се сметаат за омилена летна храна.

Освен што прават добро за нашето тело, тие се здрави и за кожата.

Лубеница

Се состои од 92 отсто вода, поради што е одлично хидратантно овошје. Полна е и со ликопен, антиоксиданси, витамини А, Б6 и Ц, калиум и аминокиселини.

Краставица

Свежите краставици се задолжителна летна храна. Тие ги елиминираат токсините од телото и нѐ одржуваат хидрирани.

Fresh Cucumber slices on wood background

Целер

Овој зеленчук се состои од 95 проценти вода, што го прави добра опција за одржување на потребните нивоа на течности во телото.

Fresh celery sliced in bowl with bunch celery on white wood background.

Јогурт

Јогуртот се прави за лето, без разлика дали е свеж или замрзнат. Тоа е ладење, хранливо, лесно и совршена закуска.

Pouring homemade kefir, buttermilk or yogurt with probiotics. Yogurt flowing from glass bottle on white wooden background. Probiotic cold fermented dairy drink. Trendy food and drink. Copy space left

Карфиол

Тој е дел од вкрстениот зеленчук, богат со витамин Ц и содржи неколку минерали и микронутриенти.

Organic cauliflower on wooden background

ОСТАНАТИ ВЕСТИ