Макрон: На ​​Украина и е потребна нашата помош повеќе од кога било

Макрон: На ​​Украина и е потребна нашата помош повеќе од кога било

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска нагласи дека на Украина „потребна ѝ е нашата поддршка повеќе од кога било“.

Тој го изјави ова за време на средбата со шведскиот премиер Улф Кристерсон во Париз.

Шведска го презеде претседавањето со Европската унија на 1 јануари.

На 24 февруари минатата година Русија започна специјална воена операција во Украина со цел денацификација и демилитаризација на таа земја.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy