Москва се подготвува за напад на „Вагнер“ – на влезот во градот поставен митралез, се копаат ровови, војската блокира се!

Во самата Москва и на периферијата на градот, според западните медиуми, во тек се бурни подготовки за пристигнување на конвојот платеници на „Вагнер“ предводен од Евгениј Пригожин, кој започна вооружен бунт против армијата и режимот. „Вагнерци“ ги освоија градовите Ростов и Воронеж, а конвојот сега беше виден на нешто повеќе од 400 километри од Москва. Руската армија се подготвува за пристигнувањето на „Вагнер“, кој се очекува во вечерните часови.

Би-Би-Си потврди видео на кое се гледа конвојот со вооружени возила на Вагнер кој патува по автопатот М4, кој ги поврзува Воронеж и Москва преку регионот Липецк.

Гувернерот на регионот Липецк ги замоли жителите да останат дома и да избегнуваат патувања, било со јавни возила или со јавен превоз. Оваа област се наоѓа на околу 400 километри од Москва.

Руските војници наводно поставиле митралез на влезот во Москва, според фотографиите објавени од рускиот весник Ведомости.

Како што јави Ројтерс, весникот Ведомости објави дека митралезот бил поставен на југозападниот раб на градот. На фотографиите се гледа и собир на вооружена полиција на автопатот М4 каде се движат платениците на Вагнер.

Сергеј Наришкин, шеф на руската надворешна разузнавачка служба СВР, рече дека е јасно дека, како што рече, обидот за дестабилизација на општеството и разгорување на братоубиствена граѓанска војна не успеало.

Во исто време, наводно, на улиците на Москва има голем број оклопни возила, околу сите институции се поставени воени контролни пунктови и заштитна ограда.

Паралелно, армијата поставува единици на периферијата на градот, особено околу автопатот по кој се движи конвојот на Вагнер. Според некои информации, ровови се копаат околу Москва.

Да потсетиме дека шефот на руските платеници, Евгениј Пригожин, го обвини Министерството за одбрана за намерно гранатирање на неговите сили и прогласи почеток на вооружен бунт.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ