Најмалку 5.606 згради се урнаа за време и по земјотресот, јавува турската агенција

Најмалку 5.606 згради се урнаа за време и по земјотресот во понеделникот, според турската агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби.

Вкупно 19.574 спасувачки персонал работат во регионот на земјотресот за напори за опоравување, се вели во соопштението на АФАД.

Туркиш ерлајнс во понеделникот објави дека продолжуваат летовите за Адана, Елазиг и Дијарбекир за граѓаните кои сакаат да стигнат до зоната на земјотресот.

Според изјавата на Афад, аеродромите во Малатија, Адана, Дијарбакир и Адијаман се отворени за сите летови. Аеродромите Газиантеп и Шанлиурфа се отворени само за летови за помош, додека аеродромите Кахраманмараш и Хатај се затворени за летови поради штетата од земјотресот, се вели во соопштението на АФАД.

Бројот на загинати во Турција во понеделникот се искачи на 2.316, според турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД).

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *