Несреќа со мигранти во близина на Пелопонез, 47 спасени и еден починат

Во јужниот дел на грчкиот остров Пелопонез, на копно биле пронајдени 47 мигранти, кои успеале сами да се спасат откако едрилицата со која се превезувале удрила во карпа, јави дописничката на МИА од Атина.

Од крајбрежната служба на Грција соопштија дека синоќа, преку европскиот број 112 за итни случаи биле информиани дека група од околу 50-60 странски државјани се наоѓа на плажа во регионот Лаконија, по што биле откриени 47 лица (15 мажи, 16 жени и 16 деца), како и безживотнот тело на маж, кој починал на едрилицата додека пловеле.

Според сведоштвата на мигрантите, во изминатите денови тргнале од турското крајбрежје, а по ударот на едрилицата во карпа, сами стинале на копно.

Од спасените, четири деца и три жени биле пренесени во болница.

Крајбрежната служба утрово спровела акција со нуркачи, патролен брод и авион во случај да има исчезнати лица.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *