ОД ТОА ШТО СЕ ПОЈАВИ НА НЕБОТО ЦЕЛА ДРЖАВА СЕ КРЕНА НА НОЗЕ – затворен аеродромот во Санкт Петербург (ФОТО)

Сите комерцијални летови до Санкт Петербург, Русија се одложени и пренасочени откако над градот бил забележан „непознат објект“.

Градските власти соопштија дека аеродромот Пулково во Санкт Петербург престанал да прима авиони, а најавените доцнења на летовите се и до 12 часа, пренесува „Комерсант“. Во соопштението се наведува дека „аеродромот и неговите услуги работат нормално“.

Според податоците на веб-страницата Flightradar24, која го следи движењето на авионите, на небото над градот и Ленинградската област нема цивилни авиони.

Летови од Москва до Санкт Петербург кружат или се враќаат.

All Commercial Aircraft that were inbound towards St. Petersburg have been diverted away reportedly due to “Unknown Objects” being spotted over the City; the Russian Air Force is said to have been scrambled to handle the Intrusion. pic.twitter.com/m1rsswRzn5

— OSINTdefender (@sentdefender) February 28, 2023

Телевизискиот канал РЕН, повикувајќи се на анонимен извор, јавува дека воздушниот простор во радиус од 200 километри е затворен над аеродромот Пулково.

„На небото има воени авиони, потрагата по натрапникот е во тек“, пренесува тој ТВ канал.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *