Огнениот облак што се појави пред земјотресот во Турција сега е снимен над друга земја (ФОТО)

Необичен црвен облак беше снимен на небото над Турција две недели пред разорните земјотреси што ги погодија таа земја и Сирија на 6 февруари.

Снимката од црвено-портокаловата формација е направена на 19 јануари, а фотографиите и видеата ги преплавија социјалните мрежи.

Lenticular #cloud in Bursa, #Turkey. A surreal sight😮pic.twitter.com/C8A0LnrhAr

— Auron (@auron83591234) January 19, 2023

Облак со речиси иста боја и форма сега е снимен на небото над Аргентина. Забележан е на 11 февруари над аргентинската провинција Чубут.

Disfrute usted el panorama:

Turquía, 19 de enero del 2023. pic.twitter.com/T4sdbv0fXI

— Jaime Maussan (@jaimemaussan1) January 20, 2023

Тоа е природен феномен кој им е добро познат на научниците. Ова се навидум неподвижни облаци кои се формираат како шеќерен памук.

Тие често се појавуваат над планини или врвови, кога воздухот, во судир со карпите при силен ветер, се крева и истовремено се лади.

Ако е влажен, доаѓа до кондензација и термичка инверзија, со што се создава облак. Тој воздух ќе го помести веќе постоечкиот на врвовите, кој потоа се спушта и во таа интеракција се создава надреален облак како овој.

Се случува такви формации да се формираат дури и на помали височини, на препреки направени од човек – на пример, над високи згради.

Единственото нешто што ги прави „опасни“ е тоа што создаваат нестабилни услови и турбуленции за летови на авиони.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *