Откриена причината за нападот врз јапонскиот премиер

Рјуџи Кимура, осомничен дека фрлил димна бомба врз јапонскиот премиер Фуми Кишида, има досие дека ја тужи Владата, тврдејќи дека неправедно му е забрането да се кандидира на националните избори, јавија денеска јапонските медиуми.

Кимура во јуни минатата година поднесе тужба до Окружниот суд во Кобе, тврдејќи дека неможел да се кандидира на изборите поради возраста и неможноста да подготви депозит од три милиони јени (22.339 долари), објави дневниот весник „Јомиури“ и други медиуми.

Според записникот, 24-годишната Кимура тврди дека изборниот закон го прекршува Уставот, кој меѓу другите одредби предвидува еднаквост пред законот.

Судот ја отфрли тужбата, во која Кимура бараше отштета од 100.000 јени за душевна болка што наводно му е нанесена, се вели во извештаите.

Против оваа пресуда Кимура се жалеше до Високиот суд во Осака, тврдејќи дека актуелните политички сили незаконски останале на власт, а одлуката за тоа ќе биде донесена следниот месец, објавија јапонските медиуми.

Јапонските власти упаднаа завчера во домот на Кимура во Каваниши, префектурата Хјого, еден ден откако тој беше уапсен на местото на настанот кога, наводно, се обидел да ја нападне Кишида со експлозивен предмет за време на изборниот говор на премиерот во градот Вакаиама.

Кимура допрва треба официјално да биде обвинет за инцидентот.

За да ја зголемат безбедноста по инцидентот, Владата на Кишида и владејачката Либерално-демократска партија одлучија да ги преместат предизборните говори на високи функционери во затворени простории и да ги прегледаат личните предмети до изборите во недела, објави „Џиџи њуз“.

Инцидентот покрена алармантни прашања за состојбата со ВИП безбедноста во Јапонија, помалку од една година откако беше убиен поранешниот премиер Шинзо Абе и еден месец пред Јапонија да биде домаќин на лидерите на Групата седум (Г7).

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *