ПИСТАТА Е ПРЕПОЛОВЕНА НА ДВА ДЕЛА – ваква апокалипстична глетка има само во филмовите, аеродромот во Хатај по земјотресот тешко да се врати во нормала (ВИДЕО)

Пистата на аеродромот во турската провинција Хатај буквално се преполови на два дела по разорниот земјотрес кој утринава ја погоди Турција.

Поради оштетувањата на аеродромот, летовите се сопрени. Во тек е потрага по голем број луѓе кои се под урнатините на зградите.

Освен Турција, разорен земјотрес утрово ја погоди и Сирија и во двете држави има над 1.000 починати. Причинета е огромна материјална штета.

WATCH: The only runway at Hatay Airport in southern Turkey tore open during the earthquake pic.twitter.com/TTykRNBYUQ

— BNO News Live (@BNODesk) February 6, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *